ITALSKÝ CHRTÍK

Země původu-Itálie
Původní využití - Lov na králíky, společenský pes

VNĚJŠÍ ZNAKY
Tělo svou délkou odpovídá kohoutkové výšce, nebo je kratší. Pro zvtěšení klikněteObrys hřbetu a beder tvoří elegantně vyklenutý oblouk, který plynule přechází do silně se svažující zádě.
Jemný, tenký ocas je nesen nízko. Jeho první polovina je svěšená, druhá zakřivená.
Hruď je úzká, hrudník sahá až k loketním kloubům.
Břicho je silně vtažené.
Suché a osvalené lopatky jsou položeny mírně šikmo.
Lokty se nevbočují dovnitř ani nevytáčejí ven.
Suché končetiny jemných kostí jsou rovné, při pohledu z profilu je nadprstí mírně zakřivené.
Zadní končetiny jsou silně zaúhlené.
Přední tlapky jsou malé a suché, téměř oválné, s dobře ohnutými a těsně připojenými prsty.
Zadní tlapky jsou stejně dlouhé jako přední , jsou však méně oválné.
Nádherná hlava tatínka naší Holly, Fieforniek´s Furiosa.Pro zvětšení klikněteElegantně klenutý, suchý krk je stejně dlouhý jako hlava a přechází prudce do kohoutku.
Hlava je dlouhá, její délka dosahuje téměř čtyř desetin kohoutkové výšky.Plochá lebka a tlama jsou stejně dlouhé a navzájem rovnoběžné, dělí je nepatrný stop.Nos je zašpičatělý, pysky pevně přiléhají k čelistem.Vysoko nasazené uši jsou malé a jsou složené dozadu.Velké výrazné oči nejsou hluboko uložené,ani nejsou vypoulené. Italský chrtík má nůžkový skus.
Kohoutková výška - vška plemene se pohybuje mezi 32 - 38 cm.
Hmotnost- plemeno váží kolem 4 kg,nejvíce však 5 kg.
Srst - krátká srst je jemná a lesklá
Barvy - Italský chrtík bývá často jednobarevný, špinavě žlutý nebo černý, přípustné jsou i různé odstíny břidlicové. Malé bílé znaky na hrudi a na tlapkách jsou povolené. Skvrnité zbarvení srsti není uznáno ve všech zemích.

VLASTNOSTI
Benjamin Bugsy - 1 rok se svým kamarádem. Pro zvětšení kliknětePovaha - Italský chrtík je přítulný, jemný a veselý. Je čilý, rychlý, opatrný a citlivý.Vyniká inteligencí a poslušností. Má silné pouto ke svým lidem.
Společenská charakteristika - s kočkami a s jinými domácími zvířaty vyhází toto plemeno obvykle výborně. S dětmi vychází rovněž dobře, je však třeba dohlédnout, aby psa nepoužívaly jako hračku. Společnost jiných psů v domácnosti vítá, pokud to ovšem není rotvajler či jiný velký pes. Nejlepší je pořídit si alespoň dva chrtíky.

SOUŽITÍ
Péče - Holly. Pro zvětšení kliknětesrst tohoto plemene není náročná na údržbu.Jemná a velmi krátká srst téměř nelíná. Stačí ji jednou týdně vykartáčovat měkkým kartáčkem z pravých chlupů a pak přeleštit kusem látky. U tohoto plemene se poměrně často tvoří zubní kámen. Prohlížejte pravidelně zuby, především zadní stoličky, a případný zubní kámen nechejte odstranit veterinářem.I když má italský chrtík značně pevnou tělesnou stavbu, do věku jednoho a půl roku si snadno může zlomit nohu.
Výchova - obvykle není výchova italského chrtíka obtížná, důslednost je však na místě. Tento pejsek bývá někdy rozpustilý a zkouší, co mu pán dovolí. Majitel by měl mít smysl pro humor, když chrtík provede nějakou neplechu, neměl by však sebou nechat mávat. Tvrdý přístup a tvrdá slova jsou ovšem pro toto plemeno zbytečně zraňující.
Pohyb - Italský chrtík velmi rád a velmi rychle běhá.Nejlépe se vydovádí na oploceném pozemku, kde nehrozí nebezpečí, že by vběhl pod auto.Procházky na vodítku dokáže rovněž ocenit.
Možnosti využití - plemeno je oblíbeným elegantním společenským psem, lze jej však i spatřit na závodech chrtů, kde dokáže běžet velmi rychle.